A macska érzelemvilága
A macskákat gyakorta hozzák be olyan tulajdonságokkal, melyek az emberek világában korántsem számítanak ragyogó erényeknek: legfőképpen álnokságot, alatttomosságot, kétszínőséget vagy éppen kiszámíthatatlanságot szoktak a fejükre olvasni. Ez azonbn sült bolondság: a macska érzelmi élete vitán összetett, ám a legkevésbé sem jellemzik olyasféle emóciók, amelyek az emberi lélek sajátjai.
Macskabeszéd
A macskák, miként a kutyák, komunikálnak a gazdival, és változatos jelzésekkel mutatják ki érzéseiket. A cica komunikációs eszköztára gazdag: nem csupán hangjával üzen, de nézése, tartása, bajuszának és fülének rezdülése, a farok mozgása is beszédes.
Inteligencia és nevelhetőség
Legendás sokasága szól a kutyák inteligenciájáról, ám a cicák értelmi képességeit rendszerint alábecsülik az emberek. Ennek oka nem a kutya szellemi elsőbbrendűségében, mintsem inkább az állatok eltérő természeten leledzik, a macska ugyanis nem bocsátja az ember szolgálatába inteligenciáját, hanem a maga bodogulása kamatoztatja azt.
Vemhesség és szülés
A nőstények a jó idő beálltával kezdik meg a kicsapongást; esténként kilopóznak, hogy találkozhassanak az utánuk kajtató kandúrokal. A kölykök a beteljesült randevú után 58-90 nappal jönnek a világra; egy egészséges, felnőtt macska általában 4-5 utódot szül. A cica viselkedése szülés elűtt 1-2 héttel megváltozik: elkezdi keresni a megfelelő helyet ahol bisztonságban hozhatja világra kicsinyeit. Ilyenkor a szekrényben kotorászik, bebújik az ágy alá, szemrevételezi a sarkokat, feloméri a kamrát, tehát átvisgál minden egyes zugot. A nőstények ilyenkor egy védett, sötét zugra van szüksége, melyet érdemes bisztosírani számára; egy kibélelt doboz tökéletesen megteszi, melyet egy félreeső helyre rakunk.
A macska Életciklusai
A macskák legfeljebb 15-19 évig élnek, a biológia törvénysterűségeit semmilyen módon nem változtatja meg a gazda.
Háziállat vagy vadállat?
A macska ősei vadon kóboroltak, nap nap után harcot vívtak a zsákmány megszerzéséért, az embereket pedig nyilvánvalóan ellenségek tekintették. A cicák háziasítása körübelül tízezer éve kezdődött meg, ám a kérdés, miserint valóban háziállatnak tekinthető-e a macska, a mai napig nem tekinthető eldöntöttnek.
Macskakultusz, cicamitológia
Amint arról már szó esett, a macska háziasítása az ókori egyiptomban kezdődött meg;nem csoda hát, hogy a macskák kultusza, a cicák isteni minőséggel való felruházása is itt törént meg első ízben.